Proč u nás nakupovat
  • široký sortiment
  • zboží skladem
  • originální nápady
  • profesionální řešení
  • individuální přístup

Topná tělesa/žebříky

Tři způsoby připojení

Jeden z důležitých aspektů, podle něhož topný žebřík vybíráme, je způsob jeho připojení (princip jeho topení).

Teplovodní

Otopné těleso se prodává bez topného média, neboť se připojí na stávající systém etážového topení v domácnosti. Ovládání žebříku je pak stejné jako ovládání klasického ústředního topení, tedy pomocí kohoutu nasazeného na ventilu žebříku.

Elektrické

Soustava trubek žebříku je uzavřená a naplněná vodou nebo nemrznoucí kapalinou. Uvnitř žebříku je zabudovaná tzv. topná tyč, která se po zapnutí žebříku rozehřeje, ohřeje tekutinu a žebřík začne topit. Žebříky se připojují do běžné zásuvky nebo je lze nechat elektrikářem připojit do sítě napevno, do podomítkové krabice.

Teplovodní s elektrickou topnou tyčí

Tento typ spojuje výhody a charakteristiky obou předchozích typů. Otopné těleso se prodává bez topného média, protože bude připojeno ke stávajícímu topení. V žebříku je ovšem současně zabudovaná elektrická tyč, takže se žebřík v období mimo topnou sezonu může připojit navíc i do elektrické sítě. V této době však nesmíme zapomenout zavřít hlavici žebříku, aby ohřívaná voda neodtékala do ostatních částí topného systému, ale aby cirkulovala pouze uvnitř žebříku.

Technické detaily

Počítáme-li s používáním žebříku jako sušáku na ručníky, vyplatí se pravděpodobně spíš model, který má vodorovné trubky dále od sebe a mírně prohnuté, než rovné. Ručníky tak při sušení nebudou těsně u zdi.

Údržba žebříků s hladkým povrchem je rozhodně pohodlnější a rychlejší než u modelů, které mají povrch hrubý. Tuto skutečnost je třeba brát v potaz už při výběru. Na čištění žebříků nikdy nepoužíváme abrazivní prostředky nebo chemická čistidla. Standardní znečištění zvládne tradiční mýdlová voda. Některé modely umožňují jak vertikální, tak i horizontální orientaci na zdi.

Jak je to s topením

Ačkoli topné žebříky patří do kategorie koupelnových topidel, nemusejí vždy svým výkonem pokrýt potřebu tepla dané místnosti. Vzhledem k velikosti povrchu, tedy plochy, z níž se teplo uvolňuje, je zřejmé, že menší žebříky chladnější či větší místnost nevytopí, a proto je musíme doplnit dalším radiátorem. Vytápění menší koupelny by pro ně nemělo být problémem.

V každém případě věnujte pozornost jejich výkonu. Toužíte-li pouze po sušáku, který vám ručníky příjemně prohřeje, spokojíte se s modelem s menším výkonem. Naopak u žebříku, který bude sloužit i jako topné těleso, musíte počítat s potřebným výkonem pro danou místnost.

Existuje výpočet pro výkon radiátoru v závislosti na velikosti vytápěné místnosti, použitém zdivu, zateplení, počtu oken, světové straně atd. (na 1 m3 zhruba 20 až 100 W výkonu), ovšem ten odborníci považují u topných žebříků opravdu pouze za orientační.

Nejsnazší práci má ten, kdo rekonstruuje nebo buduje koupelnu s projektantem. Ten totiž spočítá tepelné ztráty místnosti a snadno pak určí, jaký typ žebříku se vyplatí koupit.


Otevírací doba
Pondělí 12 - 17 hod
Úterý 12 - 17 hod
Středa  12 - 17 hod
Čtvrtek 12 - 17 hod
Pátek 12 - 17 hod

V naší dopolední přítomnosti, nebo po dohodě na tel: 731 621 820, nás můžete navštívit i mimo hlavní otevírací dobu.


Zeptejte se nás

Váš dotaz nám můžete zaslat pomocí kontaktního formuláře

Copyright © 1999 - 2018 Rubidea CZ, s. r. o. Všechna práva vyhrazena

Vytvořila společnost Nový Web s.r.o.